Historia Krzyża Harcerskiego

W dniu 15 października 1911 roku Andrzej Małkowski na łamach czasopisma „Skaut” ogłasza konkurs na polską odznakę skautową. Co prawda spośród osiemdziesięciu czterech prac nie zostaje od razu wytypowany pewny zwycięzca, jednak ostatecznie postanawia się rozwijać projekt laureata trzeciego miejsca, ks. Kazimierza Lutosławskiego…

Tak zaczyna się historia Krzyża Harcerskiego.

Jak przez dekady zmieniał się wygląd, symbolika i sposób wykonania tego słynnego odznaczenia? Jeśli jesteś ciekawy/a – przybywaj na spotkanie z druhem Andrzejem Chmielą, który chętnie podzieli się z słuchaczami swoją wiedzą oraz zaprezentuje własną kolekcję Krzyży Harcerskich z różnych okresów historii harcerstwa.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej przy Al. Przyjaźni 9 w poniedziałek, 16 października br. Rozpocznie się o 17:30 i potrwa około godzinę. Mile widziani wszyscy harcerze starsi, wędrownicy i instruktorzy.

Z harcerskim pozdrowieniem
Czuwaj!

phm. Michał Janerka