Maszt na Leskowcu

„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie a na tej fladze biel i czerwień”
Maszt flagowy na Leskowcu w Beskidzie Małym.

Harcerze z naszego Hufca, a dokładnie z 1 Knurowskiej Drużyny Harcerskiej, oraz członkowie Stowarzyszenia Rodzin „Familiaris Consortio” Niezłomni24 przed niecałym rokiem przygotowali wspólnie rekolekcje dla mężczyzn w formie prawdziwej szkoły przetrwania. Nawiązała się piękna współpraca, dzięki której obie grupy wzajemnie wspierają się w różnych przedsięwzięciach. Podczas wyprawy, która odbyła się przed rokiem na jesień, harcerze z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej za zgodą właścicieli oraz w porozumieniu ze schroniskiem na Leskowcu postawi na potrzeby uczestników obozu rekolekcyjnego „Niezlomni24” drewniany maszt na flagę. W przedsięwzięciu zaangażowany był również ks. dr Piotr Larysz, kapelan Śląskiej Chorągwi ZHP, harcmistrz, duszpasterz harcerzy w archidiecezji katowickiej, który uczestnikom wyprawy podkreślał m.in. że dla niego ta inicjatywa „masztu na Leskowcu” ma również znaczenie symboliczne, gdyż nieopodal miejsca gdzie obecnie stoi masz z flagą, w kaplicy na Groniu Jana Pawła II zamieszczono niegdyś tablicę upamiętniającą działalność ks. prałata Jerzego Pawlika, zasłużonego dla ruchu turystycznego w Polsce, wychowawcy przewodników. To on w swoich wykładach i licznych spotkaniach w gronie ludzi gór podkreślał znaczenie wartości patriotycznych w wychowaniu młodego pokolenia.


W tym roku, kiedy przeżywamy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie postanowiono ufundować tablicę oraz ustawić nowy trwalszy maszt. Pod masztem znalazła się również tablica pamiątkowa, która ma przypominać wszystkim turystom o rocznicy niepodległości. Na tablicy znalazł się również cytat Czesława Janczarskiego o fladze. Na szczycie Leskowca znajduje się również krzyż parafii z Krzeszowa, który przypomina wszystkim turystom o modlitwie, staje się miejscem osobistych refleksji.

W dniu 23 września o godz. 12.00 w kaplicy na Leskowcu została odprawiona uroczysta Msza Św. z okazji 85 – lecia istnienia schroniska na Leskowcu. Po Mszy Św. Ks. prob. Antoni Kania z parafii MB Nieustającej Pomocy z Krzeszowa k. Żywca poświęcił maszt flagowy oraz tablicę na szczycie. Wydarzenie to zwieńcza trud i pracę, tych którzy przyczynili się do tej szlachetnej inicjatywy. W modlitwie udział wzięli liczni turyści, rodziny, mieszkańcy okolicznych miejscowości, delegacje oraz zaproszeni goście.