Żałoba narodowa

Żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie obowiązywać od piątku od godziny 17.00 do soboty do godziny 19.00.

W środę Prezydent Andrzej Duda skierował do kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów rozporządzenie w sprawie wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie Prezydenta RP zostało w czwartek kontrasygnowane przez Premiera Mateusza Morawieckiego. Rozporządzenie w sprawie żałoby zostało dziś podpisane przez Prezydenta i wysłane do Dziennika Ustaw.

Zgodnie z rozporządzeniem żałoba będzie obowiązywać od piątku od godziny 17.00, to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny z ciałem Prezydenta Gdańska do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.00.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

W trakcie żałoby narodowej, zarządzonej przez Prezydenta RP od piątku 18 stycznia od godz. 17.00 do soboty 19 stycznia do godz. 19.00, krzyże harcerskie należy przepasać czarnymi opaskami a sztandary okryć kirem.